ATM grupa

MENU

„Ojciec Mateusz” zaprasza do swojego świata (fotogaleria)

W Sandomierzu otwarta została niezwykła wystawa. „Świat Ojca Mateusza” mieści się w jednej z kamienic przy ulicy Rynek 5. Czerwona wstęgę w środę 26 kwietnia uroczyście przecięli odtwórcy głównych ról: Kinga Preis, Artur Żmijewski, Piotr Polk i Michał Piela. – Jest tutaj duch naszego serialu – stwierdził Artur Żmijewski, czyli serialowy ksiądz Mateusz.

W sandomierskiej kamienicy z dużą dbałością o szczegóły odtworzono pięć serialowych obiektów. Fani sandomierskich zagadek kryminalnych mogą zwiedzać wnętrze kościoła, pałac biskupa, kuchnię na plebanii, komendę policji oraz celę aresztu. Dodatkową atrakcją są naturalnej wielkości figury woskowe czterech głównych bohaterów serialu: ojca Mateusza (Artur Żmijewski), jego gosposi Natalii Borowik (Kinga Preis), inspektora Oresta Możejki (Piotr Polk) oraz starszego aspiranta Mieczysława Nocula (Michał Piela).  – Jak żywa! – wykrzyknęła Kinga Preis na widok figury gospodyni Natalii. A potem zrobiła sobie z nią selfie. Wszyscy doceniali fakt, że aktorzy „Ojca Mateusza” jako jedyni w Polsce doczekali się figur, które mogłyby stanąć w Muzeum Madame Tussaud.

Serial ma twarz Sandomierza – powiedział producent serialu, Krzysztof Grabowski. – Wszystkie plenery są sandomierskie, natomiast z wnętrzami mieliśmy do tej pory kłopot. Ludzie, którzy przyjeżdżają do Sandomierza śladami „Ojca Mateusza”, rozglądają się z dużym zakłopotaniem, szukając plebanii, kościoła czy komendy policji. Tych miejsc w rzeczywistości tu nie ma. Teraz miłośnicy serialu będą mogli właściwie wejść na plan filmowy, wnętrza zostały bowiem odtworzone  1:1.

Producentka serialu, Katarzyna Anczarska, zdradziła z kolei, jak aktorzy zareagowali na swoje figury. – Aktorzy byli ciekawi, jak zwiedzający odbiorą ich wizerunek – powiedziała. – Muszę przyznać, że nie czekałam do oficjalnego otwarcia, tylko dzień wcześniej pierwszy raz „na żywo” zobaczyłam figury. Wróciłam na plan zadowolona z efektu. Zwiedzający też byli zachwyceni. Mam nadzieję, że inni bohaterowie naszego serialu również doczekają się figur woskowych.

Wystawa powstała z inicjatywy sandomierskiego inwestora i miłośnika serialu Artura Wnuka, w pełnej współpracy z TVP SA. Można ją zwiedzać codziennie od 9.00 do 18.00.

Figury woskowe aktorów są dziełem Ewy Bone i Ewy Kozubal, a scenografię, według pomysłu Jacka Mocnego, scenografa serialu, wykonały Karolina Zalewska i Małgorzata Nawrocka.

Galeria zdjęć

Fot. Marzena Stokłosa
Poleć znajomemu:

Powiązane wpisy