ATM grupa

MENU

Kobiety i Mafia

Dziennikarka: Ewa Ornacka

Reżyseria: Beata Biel, Magdalena Pięta-Stritzke, Tymoteusz Drożdż

Producent wykonawczy: Artur Kowalewski (ATM Grupa S.A.)

Liczba odcinków: 6 (45 min.)

Emisja: 13 ulica

Gatunek: Serial dokumentalny

Opis

Zetknięcie z mafią zmieniło ich życie na zawsze. Po latach postanowiły opowiedzieć o cenie którą przyszło im zapłacić, wiele tym samym ryzykując.

Sześć 45-minutowych odcinków, a w nich losy kilkunastu kobiet, których osobiste doświadczenia i relacje wprowadzą widzów w przerażający świat polskiej mafii. Bohaterki tego dokumentu były związane ze środowiskiem przestępczym na różne sposoby – są wśród nich m.in. matki, żony, a także córki gangsterów. Serial opowiada nie tylko o ich osobistych związkach z członkami tzw. polskiej mafii, lecz analizuje także, w jaki sposób przestępcze środowisko wpłynęło na życiowe postawy tych osób i postrzeganie przez nie świata. Pojawią się też kobiety z rodzin, które padły ofiarą mafii.

Ten serial to swoista kontynuacja „Alfabetu mafii”, znakomitego serialu dokumentalnego TVN z 2004 r., przedstawiającego świat przestępczości zorganizowanej działającej w Polsce w latach 90. XX wieku. Jego twórcą był Artur Kowalewski, który wyprodukował też – bijący rekordy popularności – serial telewizyjny „Odwróceni”. Już wtedy pojawił się pomysł, by opisać świat mafii widziany oczami kobiet. To jednak nie był jeszcze dobry na to czas. Kobiety bały się wtedy mówić. Teraz to się zmieniło.

Bohaterki dokumentu odnajduje Ewa Ornacka, dziennikarka związana przez lata z tygodnikiem Wprost i autorka książek o przestępczości zorganizowanej. Była jedną z prowadzących „Alfabet mafii”, a następnie współautorką książki pod tym samym tytułem. W swoim dorobku dziennikarka ma jeszcze cztery inne książki, w tym wydane w 2015 r. „Wojny kobiet” – opowieść o kobietach, które rzuciły wyzwanie policji, sądom i mafii.

Reżyserii tego unikalnego projektu podjęła się znana  reportażystka Beata Biel (Grand Press w kategorii najlepszy reportaż telewizyjny), wcześniej związana z innymi dokumentami telewizyjnymi o tematyce mafijnej.

Przydatne linki

Galeria zdjęć

Poleć znajomemu: