ATM grupa

MENU

Drogi Wolności

Reżyseria: Maciej Migas

Pomysł serialu: Hanna Probulska-Dzisiów, Stanisław Krzemiński, Joanna Wojdowicz

Scenariusz: Joanna Wojdowicz

Kierownictwo produkcji: Andrzej Besztak, Justyna Podlecka

Produkcja: Telewizja Polska

Producent: Wojciech Widelski (TVP)

Współpraca produkcyjna: Drogi Wolności

Producent realizujący: Grzegorz Olkowski, Stanisław Krzemiński

Emisja: 2 września – 25 listopada 2018 r.,  TVP 1, niedziela, godz. 20. 10

Gatunek: Serial historyczny

W rolach głównych: Katarzyna Zawadzka (Alina Biernacka), Paulina Gałązka (Maria Biernacka), Julia Rosnowska (Lala Biernacka), Adam Cywka (Ignacy Biernacki), Izabela Kuna (Janina Biernacka), Bernadetta Machała-Krzemińska (Anna Biernacka), Anna Polony (Emilia Biernacka), Mateusz Janicki (Karol Doster), Mirosław Haniszewski (Rudolf Katzner), Adrian Zaremba (Szymon Hasefer), Damian Kret (Jerzy Raczek), Aleksy Komorowski (Ludwig Grasnick), Antoni Królikowski (Michał Górski-Wilczek) i inni.

Opis

„Drogi wolności” opowiadają pełną przygód i zaskakujących zwrotów akcji  historię życia Maryni, Aliny i Lali Biernackich – trzech młodych sióstr, które zakładają w Krakowie  tygodnik „Iskra”. Pierwszy numer czasopisma ukazuje się 11 listopada 1918 roku – to szczególna data w dziejach Polski.  Tematem przewodnim wydania „Iskry” jest przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania.

Spora część poruszonych w serialu wątków zainspirowana została pamiętnikami Polek, a dokładnie – zawartymi tam wspomnieniami z początków XX wieku. Serial pokazuje nie tylko dziejowe przełomy z początku wieku, ale i codzienność tamtego czasu. Widzowie poznają dokładnie relacje i zależności, jakie panują w domu Biernackich. To krakowska rodzina z tradycjami. Na jej czele stoi surowa i wymagająca babcia Emilia. Troszczy się o wychowanie wnuczek, wspierając je w trudnych chwilach. Silne kobiety w tej rodzinie muszą trzymać się razem. Marynia, Alina i Lala mogą liczyć także na obecność mamy, Anny Biernackiej i odważnej ciotki, Janiny.

Służba ojczyźnie to nie jedyne wyzwanie dla sióstr. Każda z nich przeżywać będzie miłosne uniesienia, kończące się nie zawsze szczęśliwie. Pasmo uczuciowych niepowodzeń sięga znacznie głębiej w historii tej rodziny. Ignacy Biernacki, ojciec głównych bohaterek, doświadczył tego, czym może skutkować niechciana miłość…

W kolejnych odcinkach „Dróg wolności” pojawiają się również m.in. sceny dotyczące istotnych wydarzeń w historii Polski: m.in. zawarcia Pokoju Brzeskiego, odzyskania niepodległości, Powstania Wielkopolskiego, powołania rządu Paderewskiego, początków wojny polsko-bolszewickiej czy podpisania Traktatu Wersalskiego.

 

 

 

 

Przydatne linki

Galeria zdjęć

Fot. TVP/Anna Gostkowska

Wideo

Poleć znajomemu: