ATM grupa

MENU

Robert Wolański i ATM Grupa: Premiera kalendarza 2019!

Co dzieje się z aktorem, kiedy gasną światła sceny, a na planie wyłączane są kamery? Kiedy nie jest już w roli, ale jeszcze nie wrócił do swojego prywatnego życia? Jak wygląda ta krótka chwila intymności, kiedy jest ze sobą sam na sam? Bez widzów, oklasków, błyskających fleszy i adrenaliny? Odpowiedź na to pytanie przyniosła trzecia edycja kalendarza ATM GRUPA na rok 2019.

Podczas kameralnych sesji nawiązujących do zawodowej rzeczywistości bohaterów, światowej sławy fotograf Robert Wolański szukał emocji, które towarzyszą aktorom po zakończeniu spektaklu lub zdjęć na planie.  – Takie projekty rzadko ostatnio powstają na naszym rynku. Tym większe jest moje szczęście, że mogłem w nim uczestniczyć. Szczególnie dziękuję aktorom, którzy chcieli się pobawić i powygłupiać przed moim obiektywem. Najważniejsze jest wzajemne zaufanie, a wielu z nich spotkałem na swojej drodze po raz pierwszy. Duże znaczenie miała energia, jaka między mną, zespołem, a aktorami przepływała w tej jednej chwili, podczas tego spotkania. Aktorzy mieli być sobą, a to nie jest proste. Tu nie było eksplozji uczuć scenicznych, to były kameralne, intymne spotkania. Każdy z naszych bohaterów, mam poczucie, docenił tą chwilę obecną. Tu i teraz – mówi Robert Wolański.

Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli: Dagmara Bąk, Krzysztof Dracz, Helena Englert, Andrzej Grabowski, Katarzyna Herman, Ewa Kasprzyk, Małgorzata Kożuchowska, Rafał Królikowski, Małgorzata Hajewska – Krzysztofik, Michalina Olszańska, Filip Pławiak i Łukasz Simlat.

Dla pomysłodawców i realizatorów tego niezwykłego kalendarza, ze szczególnym udziałem Prezesa Zarządu ATM GRUPA, Andrzeja Muszyńskiego, nadszedł w końcu długo wyczekiwany dzień, kiedy mogli zaprezentować światu efekt sesji podczas wernisażu w Centrum Produkcji Filmowo Telewizyjnej – ATM Studio przy Wale Miedzeszyńskim w Warszawie. Dzień później zaplanowano internetową premierę kalendarza na stronie: kalendarz.atmgrupa.pl.

W tym roku produkcji kalendarza przyświecała myśl połączenia aktorskich pokoleń. Najważniejsi od samego początku byli artyści zasłużeni, mieszkańcy Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, których zawodową drogę tworzą niezapomniane role telewizyjne, filmowe i teatralne. Nagradzani i uwielbiani przez widzów, właśnie tu znajdują bezpieczną przystań w jesieni życia. Dla młodych aktorów są największą inspiracją i wciąż pozostają niedoścignieni. Zdjęcia z sesji do kalendarza ATM GRUPA 2019 zostały przekazane Ryszardowi Rembiszewskiemu, prezesowi Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich, która jest partnerem wydarzenia, a następnie zostaną wystawione na licytację. Tak jak w ubiegłych latach kalendarz będzie można również wylicytować na charytatywnych aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które rozpoczynają się 3 grudnia.  – Bardzo się cieszę z udziału w tym projekcie, bo rzeczywiście tej chwili tuż „po” spektaklu czy po dniu zdjęciowym nigdy nie towarzyszy kamera. Wielkich aktorów, także mieszkańców Skolimowa tych żyjących, ale też tych, których już z nami nie ma, widywaliśmy na ogół w roli, w scenie, w geście albo kiedy pozowali do portretu czy sesji. Kiedy gram Martę w „Kto się boi Virginii Woolf” długo chodzę jak lew w klatce, a jeśli gram komedię, to spływa to po mnie jak po kaczce. Bardzo długo też uczyłam się nie zabierać moich bohaterek do domu. To szalenie trudny proces. Dziś pomaga mi w tym Szakira, która zabiera mnie na spacer i tak rozchodzę swoje emocje – mówi Ewa Kasprzyk.

To piękna idea, która zrodziła się z szacunku, podziwu i wdzięczności wobec aktorów weteranów. Jestem szczęśliwa i wdzięczna, że mogę być jej częścią. Przez ostatni rok nauczyłam się wiele o pracy w tym zawodzie. Nie ma cenniejszej lekcji niż spotkanie z doświadczonymi aktorami, reżyserami, a jednocześnie mądrymi życiowo ludźmi. Mijający rok zdecydowanie należy do najważniejszych w moim życiu, a nadchodzący będzie wielkim wyzwaniem” – mówi Helena Englert.

– Nie wahałam się ani przez moment, aby wziąć udział w tej sesji. Jestem wdzięczna  ATM Grupa, że tegoroczny kalendarz poświęcony jest Domowi Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Cieszę się, że możemy być partnerem tego wydarzenia i mam nadzieję, że to dopiero początek owocnej współpracy. Ci, którzy przez lata byli przez nas podziwiani, oklaskiwani i nagradzani absolutnie zasługują na naszą pamięć, obecność, wsparcie, opiekę i szacunek. Wiem, że w sposób bardzo wymierny będą korzystali z tego, co my zrobiliśmy parę miesięcy temu w studiu pod okiem Roberta Wolańskiego – mówi Małgorzata Kożuchowska, z-ca Prezesa Zarządu Związku Artystów Scen Polskich.
Skolimów to jest miejsce na końcu naszej artystycznej drogi. To jest święte miejsce, zatoka szlachetnych słoni, kiedy tam przychodzą, gromadzą się, opowiadają sobie najpiękniejsze rzeczy i my staramy się je chronić, staramy się z nimi być, staramy się ich słuchać i czerpać z ich mądrości. Cieszę się, że tak nowoczesna firma jak ATM zaproponowała taką inicjatywę. Fajnie, że coraz częściej jesteśmy razem – podsumowuje Paweł Królikowski, Prezes Zarządu Związku Artystów Scen Polskich.

Kalendarz ATM GRUPA można obejrzeć tu: http://kalendarz.atmgrupa.pl/

Fot. Jacek Kurnikowski, Piotr Podlewski/AKPA

Poleć znajomemu:

Najnowsze informacje