ATM grupa

MENU

Raport roczny ATM Grupy za 2019 rok – informacja prasowa

Bardzo dobre wyniki ATM Grupy za 2019 rok w cieniu koronawirusa

Bardzo dobre wyniki oglądalności produkowanych seriali i programów telewizyjnych, wzrost przychodów o niemal 12 proc. rok do roku oraz podpisanie umów produkcyjnych z kluczowymi polskimi i globalnymi nadawcami. ATM Grupa – największa niezależna firma produkcyjna w Polsce – zaprezentowała wyniki
za 2019 rok.

Produkcja telewizyjna i filmowa to kluczowy segment w Grupie Kapitałowej ATM Grupa. W pierwszym półroczu 2019 roku na 43 antenach można było oglądać aż 61 produkcji Grupy, wśród których dominującą pozycję zajmowały seriale. Spółka kontynuowała prace nad takimi serialami jak „Świat według Kiepskich”, „Pierwsza Miłość”, „Policjantki i Policjanci”, „Sprawiedliwi. Wydział Kryminalny” – realizowane dla Telewizji Polsat i TV4; „Ojciec Mateusz”, „Dziewczyny ze Lwowa”, „Echo Serca” – realizowane dla Telewizji Polskiej; oraz „Lombard. Życie pod zastaw” – realizowany dla stacji TV Puls.

Najlepiej oglądanym serialem produkowanym przez ATM Grupa w II kwartale 2019 roku był „Ojciec Mateusz”. Odcinek wyemitowany 9 maja 2019 roku na antenie TVP1 zgromadził przed telewizorami
3,3 mln widzów, przy udziale 21 proc.

– Dobre wyniki oglądalności są czynnikiem decydującym o zamówieniu przez nadawców kolejnych serii – podkreśla Andrzej Muszyński, prezes ATM Grupy. – Nasz potencjał coraz wyraźniej dostrzegają także globalni gracze, tacy jak Netflix, czego dowodem jest umowa na realizację serialu „W głębi lasu”.

Poza serialami, w segmencie produkcji telewizyjnej i filmowej ATM Grupy, istotną pozycję zajmują programy niefabularne.

 Przychody ze sprzedaży i dochód z dotacji Grupy Kapitałowej ATM Grupa wyniosły w 2019 roku 249 mln zł. To o 12 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku. Wzrost przychodów nastąpił we wszystkich sześciu segmentach, w których Grupa prowadzi działalność: produkcja telewizyjna i filmowa, zarządzanie aktywami trwałymi, nadawanie, działalność deweloperska, produkcja gier komputerowych oraz działalność pozostała. Grupa odnotowała także znacznie lepszy niż rok wcześniej zysk netto. Spowodowane to było, poza bieżącą działalnością, m.in. debiutem giełdowym spółki BoomBit S.A. (ATMG posiada 30% akcji tej spółki), produkującej gry i aplikacje mobilne.

Bardzo dobre wyniki za 2019 rok przełożyły się także na obiecujący początek 2020 roku. Niestety, 13 marca 2020, wraz z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce z powodu pandemii koronawirusa, wszystkie produkcje ATM Grupy zostały wstrzymane. – Mam nadzieję, że w czerwcu będziemy mogli wrócić na plany naszych seriali, a wprowadzone procedury epidemiologicznego BHP i zmiany w scenariuszach pozwolą nam zrealizować zamówienia jesienne – z umiarkowanym optymizmem deklaruje Andrzej Muszyński.

 

List Prezesa Zarządu do akcjonariuszy

Bielany Wrocławskie, 30 kwietnia 2020 r.

Szanowni Państwo!

Z ogromną przyjemnością przekazuję Państwu raport roczny spółki ATM Grupa S.A. za rok 2019. To była dla nas rok wielu sukcesów, które potwierdziły mocna pozycję ATM na rynku producenckim. W segmencie produkcji Grupa kapitałowa ATM Grupa jest największym niezależnym producentem w Polsce i jednym z największych w regionie. Co roku tworzymy setki godzin seriali i programów oglądanych przez miliony telewidzów. W 2019 roku na 43 antenach można było oglądać aż 61 produkcji Grupy kapitałowej ATM Grupa. Łącznie wyprodukowaliśmy w minionym roku ponad 850 godzin programów. Pracujemy dla najpopularniejszych polskich stacji telewizyjnych m.in. dla TVP1, TVP2, POLSAT, TV4, TV Puls, ale także dla stacji premium i tematycznych, takich jak HBO, Canal+Discovery, AXN, czy History.

W 2019 roku rozpoczęliśmy także współpracę z Netflixem. Nasz pierwszy serial dla tej popularnej platformy VOD nosi tytuł „W głębi lasu” i jest adaptacją bestsellerowego thrillera Harlana Cobena o tym samym tytule. Premiera serialu przewidziana jest latem 2020 roku.

Do największych sukcesów ATM należy niewątpliwie serial „Wataha”, którego trzeci sezon dla stacji HBO wyprodukowaliśmy w 2019 roku. Dwie poprzednie serie „Watahy” odniosły ogromny sukces – serial został doceniony zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych, odnotował też znakomite wyniki oglądalności. Sezon trzeci ma szansę ten sukces powtórzyć – już został zresztą nagrodzony „polskim Oscarem”, czyli „Orłem”, którego otrzymał w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny.

Rok 2019 był dla produkcji ATM Grupy rokiem nagród. Serial „Znaki”, produkowany przez nas dla AXN, został doceniony na kilku prestiżowych festiwalach. Serial emitowany w 2018 roku zwyciężył w kategorii „Najlepsza seria internetowa” podczas Los Angeles Film Award (LAFA) – edycja Marzec 2019. LAFA, comiesięczny konkurs filmowy i scenariuszowy dla filmowców na całym świecie, jest jednym z najwyżej ocenianych festiwali na świecie. Ponadto w konkursie kina niezależnego Latitude Film Awards, „Znaki” znalazły się wśród zdobywców Silver Award, a podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego THE BUDDHA (TBIFF) zajęły pierwsze miejsce w kategorii Najlepszy Serial Telewizyjny. Warto także podkreślić, że serial znalazł się w ścisłej czołówce trzeciej edycji festiwalu Berlin International TV SERIES FESTIVA. Drugi sezon „Znaków” wyprodukowaliśmy w 2019 roku, a premierę miał 7 kwietnia 2020 roku.

Podczas gali Telekamer Tele Tygodnia 2019 „Ojciec Mateusz” po raz trzeci został laureatem w kategorii Najlepszy Serial, a w kategorii Serial fabularno-dokumentalny niekwestionowanym zwycięzcą drugi raz z rzędu został serial „Lombard. Życie pod zastaw” realizowany dla TV Puls. Wszystkie te nagrody nie tylko napawają nas dumą, ale przede wszystkim świadczą o popularności produkcji realizowanych przez spółki Grupy Kapitałowej ATM Grupa.

W 2019 roku, zgodnie z zapowiedziami, wróciliśmy do produkcji kinowej – film „Jak zostać gwiazdą” miał mieć premierę w marcu 2020 roku, ale plany uległy zmianie z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Niestety, pomimo obiecującego początku roku, w dniu 13 marca 2020 roku Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku ze stwierdzonymi w Polsce zakażeniami koronawirusem SARSCoV-2. Jeszcze przed jego ogłoszeniem, w celu zapewnienia bezpieczeństwa aktorom i ekipom realizatorskim, Zarząd Spółki ATM Grupa postanowił o zawieszeniu realizacji zdjęć na wszystkich planach produkcyjnych do odwołania, a jego anulowanie uzależnia w szczególności od rozwoju sytuacji.

Nie wiemy, jak będzie rozwijać się sytuacja epidemiologiczna i trudno prognozować jej wpływ na tegoroczne plany, jednak nie widzimy zagrożenia dla kontynuacji działalności spółki. Mocno wierzę, że działania Rady Nadzorczej, Zarządu oraz naszych Pracowników i Współpracowników przełożą się na wspólny sukces Grupy kapitałowej ATM Grupa i jej interesariuszy.

Andrzej Muszyński
Prezes Zarządu
ATM Grupa S.A.

 

Pełna wersja raportu

KLIKNIJ TU: Skonsolidowany raport roczny RS 2019

Poleć znajomemu:

Najnowsze informacje