ATM grupa

MENU

Pomagamy Ukrainie, czyli kolejne działania ATM Grupy na rzecz uchodźców zza wschodniej granicy

Wojna na Ukrainie trwa już ponad miesiąc… Do Polski przybyło w tym czasie ponad dwa miliony uchodźców. Trzeba zapewnić im godne warunki do życia w nowym kraju, a jednocześnie nieść pomoc tym Ukraińcom, którzy zostali, by walczyć za ojczyznę. Jako ATM Grupa staramy się pomagać na obu frontach.

Nowe miejsce do życia

We Wrocławiu się dzieje! W samym centrum miasta (ul. Ofiar Oświęcimskich 38) trwają prace remontowe w gigantycznym budynku, który przez trzy lata stał pusty. Kilkadziesiąt osób przez 24 godziny na dobę tworzy Dom Ukraiński, przeznaczony dla uchodźców zza wschodniej granicy. 

Na pomysł, by wykorzystać ten budynek, wpadł ojciec–założyciel ATM Tomasz Kurzewski, a prywatni właściciele: Aleksandra i Paweł Marchewka, Łukasz Jaworski i bracia Kowalczykowscy, zdecydowali się przekazać budynek Fundacji ZOBACZ MNIE, by pomóc tym, którzy tej pomocy teraz najbardziej potrzebują. Pieniądze na remont oraz wyposażenie wyłożyli darczyńcy (prywatne osoby i firmy).

Dzięki temu m.in. ukraińskie dzieci, które w tej chwili zakwaterowane są na Zamku Topacz i w Matchpoincie w Ślęzie, będą miały warunki do normalnego życia.

W budynku, który ma pięć pięter i ponad 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, zamieszka ok. 200 osób. Na parterze będzie wspólna jadalnia, a na piętrach – pokoje dla rodzin. Powstaną także klasy lekcyjne, w których będą pracować ukraińscy nauczyciele.

„W tej chwili oszacowaliśmy, że pościeli będzie nam potrzeba 300, łóżek ponad 200, szafy, szafki, wieszaki nie wspomnę o takich rzeczach potrzebnych do życie codziennego – talerze, sztućce”, mówiła w wywiadzie dla ECHO24 Dorota Kurzewska.

Potrzeby są ogromne, więc każdy może się zaangażować. Najlepiej przez Fundację ZOBACZ MNIE, z którą współpracujemy także jako ATM Grupa. Na stronie fundacji można znaleźć wszystkie informacje o potrzebach związanych z remontem Domu Ukraińskiego.

Także we Wrocławiu odbyła się aukcja charytatywna HOMO SUM / człowiekiem jestem – artyści wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych dla Ukrainy, podczas której ATM Grupa kupiła dzieła sztuki za ok. 20 tys. zł.

Tymczasem w Warszawie czekamy na ostateczną decyzję Urzędu Miasta, kiedy na naszej działce na Wale Miedzeszyńskim staną kontenery / namioty dla uchodźców, które będą dla nich miejscem tymczasowego pobytu.

Druga misja ukraińska

Tak jak zapowiadaliśmy, nasz kierownik transportu Adam Chmielewski, po dwóch tygodniach kompletowania niezbędnych rzeczy, wyruszył po raz kolejny na ukraińską granicę. ATM Grupa, tak samo jak wielu naszych współpracowników, znów wspomogła tę inicjatywę finansowo.

W Agencji Mienia Wojskowego zostały kupione ciepłe dresy, rękawice, szaliki itp., a Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska przekazała nam 1500 kocy termicznych. W transporcie znalazły się także: żywność z długim terminem ważności, potrawy gotowe do spożycia po zalaniu wrzątkiem, jedzenie dla maluchów i duża ilość środków medycznych. Z wrocławskiego oddziału hurtowni PGD POLSKA otrzymaliśmy jeszcze paletę środków higienicznych.

Wszystko zostało zapakowane po sam dach do ATM-owskiego busa Iveco. Adam razem z naszym przyjacielem z Ukrainy, Valentym, wyruszyli w czwartek 17 marca koło 23:00, tym razem na przejście w Krościenku. Na granicę dotarli około 6:00 rano, a już o 10:00 po stronie Ukraińskiej spotkali się z zaprzyjaźnioną ekipą z Truskawca, która przyjechała odebrać przywiezione rzeczy.

„Nawet nie możesz sobie wyobrazić, ile radości było z tych rzeczy dla wojskowych! Już jutro będą wysłane do chłopców, którzy ich potrzebują. Z całego serca jeszcze raz, ale nie ostatni, składamy podziękowania dla wszystkich, którzy pomagają nam walczyć o naszą wolność!”, napisała pani Ilona, koordynatorka działań ze strony gminy Truskawiec.

Nasza ekipa wróciła do Wrocławia w piątek koło 18:00. 

Ale to nie koniec… Adam Chmielewski szykuje już trzeci transport!

Dziękujemy wszystkim wspierającym nasze działania! 

Szczególne podziękowania dla Darii Rusieckiej za zaangażowanie w akcję pomocową!

Galeria zdjęć

Poleć znajomemu:

Najnowsze informacje