Trwał 31 minut. Autorami scenariusza były 4 osoby, a reżyserem Okił Khamidow. 18 lat temu zrealizowano pierwszy odcinek ,,Świata według Kiepskich”. Premierowa emisja odcinka odbyła się 16 marca 1999 r. w Polsacie.

To był pierwszy serial  ATM GRUPA, która wcześniej zajmowała się produkcją programów dokumentalnych i reportaży. – Kiedy w 1997 r. telewizja Zygmunta Solorza ogłosiła konkurs na sitcom w stylu „Świata według Bundych”, pojawiła się szansa na duże zlecenie – wspomina w wywiadzie dla „iwoman”, współzałożycielka ATM GRUPA, Dorota Kurzewska. – My, jako firma producencka, czuliśmy się już dość mocno w tej reportersko-dokumentalnej działce i trochę w programach rozrywkowych. Ale nie mieliśmy pojęcia o robieniu seriali. Akurat w tym czasie razem z mężem postanowiliśmy sprzedać mieszkanie, a uzyskane w ten sposób pieniądze zainwestować w budowę domu. Ostatecznie pieniądze nie poszły na budowę domu, a na produkcję trzech pierwszych odcinków Kiepskich. Musieliśmy zatrudnić ludzi, wynająć i zaadaptować na plan zdjęciowy mieszkanie, rozpocząć współpracę z aktorami. To było niezwykle ryzykowne przedsięwzięcie, pionierskie dla nas pod każdym względem.

Na szczęście udało się. Do produkcji skierowane zostały wtedy 3 seriale:  „Graczykowie”, „Rodzina zastępcza” i produkowany przez ATM GRUPA –  „Świat według Kiepskich”. Pierwszy odcinek nosił tytuł „Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!”. Widzowie poznali właśnie tytułową rodzinę, Kiepskich, głównych bohaterów serialu. I to w dramatycznych okolicznościach. Co się stało? W serialowym mieszkaniu doszło do eksplozji. Z dymem poszedł telewizor legendarnej marki „Rubin”…

Pierwsze trzy sezony serialu były kręcone w autentycznej wrocławskiej kamienicy w dużym 200 metrowym mieszkaniu przy ulicy Podwale 67, która w serialu otrzymała nazwę Ćwiartki 3/4. Mimo sympatii mieszkańców i miłych kontaktów z sąsiadami, mieszkańcom przeszkadzało ciągłe tupanie i chodzenie po schodach 40 osobowej ekipy, więc producenci serialu w końcu przenieśli produkcję do hali zdjęciowej w podwrocławskich Bielanach, gdzie z detalami odtworzono mieszkanie Kiepskich i sławny korytarz ze wspólną ubikacją. Takich kamienic ze wspólną toaletą nie brakuje do tej pory we Wrocławiu. Klimat tej kamienicy nawiązuje do cieszącego się niegdyś niezbyt dobrą sławą tzw. „Trójkąta”  tj. zbiegu ulic Traugutta, Krakowskiej i Kościuszki.

Serial emitowany jest do dzisiaj. W marcu skończy 18 lat! Cieszy się ogromną popularnością i sympatią widzów. W rolach głównych: Marzena Kipiel-Sztuka, Andrzej Grabowski, Barbara Mularczyk i Bartosz Żukowski.

Premierowe odcinki „Świata według Kiepskich” od marca w Telewizji POLSAT (środa, 20.05).

Poleć znajomemu:Email this to someoneShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

Powiązane wpisy