ATM grupa

MENU

Wataha

Reżyseria:

1. sezon: Michał Gazda i Katarzyna Adamik;

2. sezon: Kasia Adamik i Jan P. Matuszyński

3. sezon: Olga Chajdas i Kasia Adamik

Scenariusz:

1. sezon: Kamil Chomiuk, Krzysztof  Maćkowski, Wiktor Piątkowski, Julie Rutterford, Artur Kowalewski, Wojciech Miłoszewski, Maciej Maciejewski;

2. sezon: Piotr Szymanek (head writer), Katarzyna Tybinka, Bartosz Janiszewski oraz Marta Szymanek

3. sezon: Piotr Szymanek (head writer), Katarzyna Tybinka oraz Marta Szymanek

Zdjęcia: Tomasz Augustynek

Muzyka: Łukasz Targosz

Producent wykonawczy ATM Grupa: Artur Kowalewski i Andrzej Muszyński

Producent HBO:  Izabela Łopuch (executive producer) i Bogumił Lipski

Producent nadzorujący HBO Europe:

1 sezon: Antony Root;

2. i 3. sezon: Johnathan Young

Producent liniowy: Grzegorz Olkowski

Producent nadzorujący ATM Grupa: Andrzej Muszyński

Emisja: HBO Polska:

1. sezon (6 odcinków): 12 października – 16 listopada 2014 roku;

2. sezon: (6 odcinków): od 15 października 2017 roku w HBO i HBO GO

3. sezon: (6 odcinków): od 6 grudnia 2019 roku do 10 stycznia 2020 roku w HBO i HBO GO

W rolach głównych: Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Marian Dziędziel, Julia Pogrebińska, Dagmara Bąk, Maciej Mikołajczyk, Matylda Damięcka, Weronika Humaj, Piotr Żurawski

Gatunek: Serial fabularny

Opis

„Wataha” to obyczajowo-sensacyjna opowieść o grupie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na wschodniej granicy Polski, w bieszczadzkiej dziczy, oddalonej od cywilizowanego świata. Głównym bohaterem serialu jest kapitan Wiktor Rebrow (Leszek Lichota), który na skutek wybuchu traci narzeczoną Ewę, a także bliskich współpracowników i przyjaciół. Ocalał jako jedyny, przez co ściąga na siebie falę podejrzeń. Po chwili zwątpienia w sens pracy wraca, aby rozwikłać tajemnicę związaną z zamachem…

Świat watahy to przede wszystkim męski świat, w którym ważne są opanowanie i chłodna kalkulacja. Pomimo twardych zasad i oficjalnych zależności strażnikom udaje się nawiązać bliższe relacje. Adam „Grzywa” Grzywaczewski (Bartłomiej Topa), oficer w randze kapitana, to przyjaciel Rebrowa, który wspiera go w trudnej sytuacji. Sam też nie jest wolny od tajemnic. – Grzywa jest na granicy, zarówno tej symbolicznej, jak i realnej. Ma nieustające dylematy, komu pomagać, kogo chronić, kumuluje też w sobie wiele trudnych decyzji – opowiada o swoim bohaterze Bartłomiej Topa. – Straż graniczna okazała się bardzo dobrym pretekstem, żeby pokazać ludzi w sytuacjach najcięższych wyborów. Bo o tym jest ten serial. Wielu bohaterów tego serialu staje przed bardzo trudnymi wyborami, z którymi my na co dzień nie mamy zbyt wiele do czynienia – mówi Artur Kowalewski, producent wykonawczy ATM GRUPA.

Pierwszy sezon serialu okazał się dużym sukcesem. „Wataha” była najlepiej oglądanym serialem w 2014 roku w programie HBO. Wyemitowano ją w ponad dwudziestu krajach, w Europie Środkowej, Skandynawii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii w prestiżowej sekcji Walter Presents w Channel 4. Guardian określił „Watahę” jako świetny serial, dodając, że nikt w Wielkiej Brytanii nie ośmieliłby się zrobić takiej produkcji.

Drugi sezon, składający się z sześciu odcinków, ponownie przeniesie widzów w Bieszczady, które tym razem pokażą swoje mroczniejsze oblicze. – Na świecie dano równo. Tam gdzie zło, musi być zawsze troszeczkę dobrego – ale nie tutaj… tutaj są tylko diabły – mówi jeden z bohaterów serialu. Akcja rozpoczyna się cztery lata po wydarzeniach pierwszego sezonu. Pogranicze jest niespokojne, coraz więcej ludzi nielegalnie przekracza granice, a Straż Graniczna funkcjonuje pod ogromną presją. Po odkryciu makabrycznej zbrodni na granicy prokurator Dobosz (Aleksandra Popławska) otrzymuje zadanie poprowadzenia śledztwa i pełna obaw wraca w Bieszczady. Markowski (Andrzej Zieliński) twardą ręką trzyma watahę, zyskał zaufanie swoich podwładnych, ale sprawy sprzed lat nie dają mu spokoju. Grzywa nie żyje. Rebrow ścigany przez wymiar sprawiedliwości ukrywa się w bieszczadzkiej głuszy. Zmaga się z dziką naturą, a kontakt utrzymuje tylko z dwojgiem przyjaciół: Łuczakiem (Jacek Lenartowicz) i Martą (Anita Jancia-Prokopowicz). Wszystko zmienia się, gdy w jego kryjówce pojawia się nielegalna imigrantka – Alsu (Anna Donchenko).

Akcja trzeciego sezonu „Watahy” zaczyna się, gdy Straż Graniczna zatrzymuje dwóch migrantów, którzy próbowali uciec z Polski na Ukrainę. Wiktor Rebrow, idąc ich tropem, niespodziewanie odkrywa miejsce zbrodni. Brutalne zabójstwo odbija się echem w całej Polsce.  Markowski rozpoczyna śledztwo, a Rebrow zgłasza się po pomoc do Dobosz, zakładając, że sprawa może mieć drugie dno. Pnąca się po szczeblach kariery w Warszawie Dobosz niechętnie wraca w Bieszczady.

Rebrow ponownie stanie przed trudnymi wyborami. Mimo że wrócił do pracy w straży, przeszłość nie daje mu o sobie zapomnieć. Nie każdy jest zachwycony jego powrotem. Wielu patrzy na niego jak na podejrzanego, działającego na granicy prawa. Na horyzoncie pojawia się nieznana postać – nowa szefowa ukraińskich przemytników – Tatiana Barkova.

Przydatne linki

Galeria zdjęć

Nagrody

Obrazek Nagrody
2018
Polska Nagroda Filmowa Orzeł Najlepszy filmowy serial fabularny
Obrazek Nagrody
2020
Polska Nagroda Filmowa Orzeł Najlepszy filmowy serial fabularny
Obrazek Nagrody
2021
Nagroda magazynu NETFILM dla najlepszego serialu pokazywanego na platformie streamingowej
Obrazek Nagrody
2021
Łukasz Targosz nagrodzony Fryderykiem za muzykę do serialu „Wataha” w kategorii Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna, Ilustracyjna.
Poleć znajomemu:

ATM GRUPA S.A. nie pobiera od uczestników opłat za udział w programach ani castingach.

W związku z docierającymi do nas wiadomościami o próbach podszywania się pod ATM Grupa S.A. informujemy, że ATM GRUPA S.A. nie pobiera od uczestników i potencjalnych uczestników ŻADNYCH opłat za udział w programach czy castingach do tych programów.

Apelujemy o ostrożność.

X