ATM grupa

MENU

Wataha

Reżyseria:

1. sezon: Michał Gazda i Katarzyna Adamik;

2. sezon: Kasia Adamik i Jan P. Matuszyński

3. sezon: Olga Chajdas i Kasia Adamik

Scenariusz:

1. sezon: Kamil Chomiuk, Krzysztof  Maćkowski, Wiktor Piątkowski, Julie Rutterford, Artur Kowalewski, Wojciech Miłoszewski, Maciej Maciejewski;

2. sezon: Piotr Szymanek (head writer), Katarzyna Tybinka, Bartosz Janiszewski oraz Marta Szymanek

3. sezon: Piotr Szymanek (head writer), Katarzyna Tybinka oraz Marta Szymanek

Zdjęcia: Tomasz Augustynek

Muzyka: Łukasz Targosz

Producent wykonawczy ATM Grupa: Artur Kowalewski i Andrzej Muszyński

Producent HBO:  Izabela Łopuch (executive producer) i Bogumił Lipski

Producent nadzorujący HBO Europe:

1 sezon: Antony Root;

2. i 3. sezon: Johnathan Young

Producent liniowy: Grzegorz Olkowski

Producent nadzorujący ATM Grupa: Andrzej Muszyński

Emisja: HBO Polska:

1. sezon (6 odcinków): 12 października – 16 listopada 2014 roku;

2. sezon: (6 odcinków): od 15 października 2017 roku w HBO i HBO GO

3. sezon: (6 odcinków): od 6 grudnia 2019 roku do 10 stycznia 2020 roku w HBO i HBO GO

W rolach głównych: Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Marian Dziędziel, Julia Pogrebińska, Dagmara Bąk, Maciej Mikołajczyk, Matylda Damięcka, Weronika Humaj, Piotr Żurawski

Gatunek: Serial fabularny

Opis

„Wataha” to obyczajowo-sensacyjna opowieść o grupie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na wschodniej granicy Polski, w bieszczadzkiej dziczy, oddalonej od cywilizowanego świata. Głównym bohaterem serialu jest kapitan Wiktor Rebrow (Leszek Lichota), który na skutek wybuchu traci narzeczoną Ewę, a także bliskich współpracowników i przyjaciół. Ocalał jako jedyny, przez co ściąga na siebie falę podejrzeń. Po chwili zwątpienia w sens pracy wraca, aby rozwikłać tajemnicę związaną z zamachem…

Świat watahy to przede wszystkim męski świat, w którym ważne są opanowanie i chłodna kalkulacja. Pomimo twardych zasad i oficjalnych zależności strażnikom udaje się nawiązać bliższe relacje. Adam „Grzywa” Grzywaczewski (Bartłomiej Topa), oficer w randze kapitana, to przyjaciel Rebrowa, który wspiera go w trudnej sytuacji. Sam też nie jest wolny od tajemnic. – Grzywa jest na granicy, zarówno tej symbolicznej, jak i realnej. Ma nieustające dylematy, komu pomagać, kogo chronić, kumuluje też w sobie wiele trudnych decyzji – opowiada o swoim bohaterze Bartłomiej Topa. – Straż graniczna okazała się bardzo dobrym pretekstem, żeby pokazać ludzi w sytuacjach najcięższych wyborów. Bo o tym jest ten serial. Wielu bohaterów tego serialu staje przed bardzo trudnymi wyborami, z którymi my na co dzień nie mamy zbyt wiele do czynienia – mówi Artur Kowalewski, producent wykonawczy ATM GRUPA.

Pierwszy sezon serialu okazał się dużym sukcesem. „Wataha” była najlepiej oglądanym serialem w 2014 roku w programie HBO. Wyemitowano ją w ponad dwudziestu krajach, w Europie Środkowej, Skandynawii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii w prestiżowej sekcji Walter Presents w Channel 4. Guardian określił „Watahę” jako świetny serial, dodając, że nikt w Wielkiej Brytanii nie ośmieliłby się zrobić takiej produkcji.

Drugi sezon, składający się z sześciu odcinków, ponownie przeniesie widzów w Bieszczady, które tym razem pokażą swoje mroczniejsze oblicze. – Na świecie dano równo. Tam gdzie zło, musi być zawsze troszeczkę dobrego – ale nie tutaj… tutaj są tylko diabły – mówi jeden z bohaterów serialu. Akcja rozpoczyna się cztery lata po wydarzeniach pierwszego sezonu. Pogranicze jest niespokojne, coraz więcej ludzi nielegalnie przekracza granice, a Straż Graniczna funkcjonuje pod ogromną presją. Po odkryciu makabrycznej zbrodni na granicy prokurator Dobosz (Aleksandra Popławska) otrzymuje zadanie poprowadzenia śledztwa i pełna obaw wraca w Bieszczady. Markowski (Andrzej Zieliński) twardą ręką trzyma watahę, zyskał zaufanie swoich podwładnych, ale sprawy sprzed lat nie dają mu spokoju. Grzywa nie żyje. Rebrow ścigany przez wymiar sprawiedliwości ukrywa się w bieszczadzkiej głuszy. Zmaga się z dziką naturą, a kontakt utrzymuje tylko z dwojgiem przyjaciół: Łuczakiem (Jacek Lenartowicz) i Martą (Anita Jancia-Prokopowicz). Wszystko zmienia się, gdy w jego kryjówce pojawia się nielegalna imigrantka – Alsu (Anna Donchenko).

Akcja trzeciego sezonu „Watahy” zaczyna się, gdy Straż Graniczna zatrzymuje dwóch migrantów, którzy próbowali uciec z Polski na Ukrainę. Wiktor Rebrow, idąc ich tropem, niespodziewanie odkrywa miejsce zbrodni. Brutalne zabójstwo odbija się echem w całej Polsce.  Markowski rozpoczyna śledztwo, a Rebrow zgłasza się po pomoc do Dobosz, zakładając, że sprawa może mieć drugie dno. Pnąca się po szczeblach kariery w Warszawie Dobosz niechętnie wraca w Bieszczady.

Rebrow ponownie stanie przed trudnymi wyborami. Mimo że wrócił do pracy w straży, przeszłość nie daje mu o sobie zapomnieć. Nie każdy jest zachwycony jego powrotem. Wielu patrzy na niego jak na podejrzanego, działającego na granicy prawa. Na horyzoncie pojawia się nieznana postać – nowa szefowa ukraińskich przemytników – Tatiana Barkova.

Przydatne linki

Galeria zdjęć

Nagrody

Obrazek Nagrody
2018
Polska Nagroda Filmowa Orzeł Najlepszy filmowy serial fabularny
Poleć znajomemu: