ATM grupa

MENU

PREMIERA! Współautorką zdjęć do kalendarz ATM Grupy na 2024 „I,AI” jest… sztuczna inteligencja!

Spotkanie sztuki i sztucznej inteligencji – ATM Grupa prezentuje zaskakujący kalendarz na 2024 rok! I, AI to ósma, a zarazem ostatnia edycja tego artystycznego projektu.

Kto się boi sztucznej inteligencji? Na pewno nie Szymon Szcześniak, portrecista i fotograf reklamowy z 20-letnim doświadczeniem. To on jest autorem zdjęć do najnowszego kalendarza ATM Grupy na 2024 rok. I to on podjął wyzwanie wykorzystania AI (artificial intelligence) w procesie twórczym. Jego celem było połączenie tradycyjnej fotografii z nowoczesną technologią tak, aby powstały unikalne i inspirujące obrazy. Spotkanie i zmierzenie się z AI było dla mnie prawdziwym wyzwaniem na wielu polach. Taką przygodą z niekontrolowaną materią”, tłumaczy Szcześniak we wstępie do kalendarza.

W „okiełznaniu” sztucznej inteligencji pomógł mu Tomasz Świerczyński, generalista 3D, ekspert we wprowadzaniu nowoczesnych technologii.Razem wygenerowaliśmy dziesiątki teł, z których powstały setki możliwości, nieskończoność opcji i jeszcze więcej niewiadomych. Brak całkowitej kontroli nad procesem twórczym stał się większym wyzwaniem niż początkowo zakładałem”, pisze Szymon Szcześniak. „Zależało mi, aby klimat zdjęcia, jego walory techniczne i wizualne stworzyły spójny obraz. Obraz, który z jednej strony współgrał z bohaterem, z drugiej – z moją wizją, tym subiektywnym odczuciem, które stanowi unikalny podpis każdego autora”.

Bohaterami najnowszego kalendarza ATM Grupy zostali, jak zwykle, utalentowani aktorzy i aktorki: Ireneusz Czop, Andrzej Chyra, Katarzyna Figura, Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Orina Krajewska, Anna Krotoska, Eryk Kulm Jr, Michalina Łabacz, Dawid Ogrodnik, Dorota Pomykała oraz Maria Sobocińska.

Każde zdjęcie powstało w dwóch etapach. Tradycyjne portrety były pierwszym krokiem, po którym następowało generowanie przez AI teł dopasowanych do postaci i wizji fotografa. Ostateczny efekt tej unikalnej współpracy jest swego rodzaju manifestem zderzenia sztuki tradycyjnej z nowoczesnymi technologiami, który pozostawia odbiorców z refleksją nad kondycją współczesnego świata.

Kalendarz ATM Grupy na 2024 rok to nie tylko zbiór miesięcy, ale fascynująca podróż przez zaskakujące połączenie talentu artystycznego i potęgi sztucznej inteligencji.

O twórcach

Szymon Szcześniak jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. Specjalizuje się w fotografii portretowej i reklamowej. Pracował dla prestiżowych polskich magazynów, takich jak: „Zwierciadło”, „Twój Styl”, „Pani”, czy „Viva”. Jego zdjęcia były prezentowane m.in. w Port Autonome Gallery w Paryżu, a także w warszawskich galeriach: OBOK ZPAF, Yours Gallery, MELON, Leica Gallery.

Tomasz Świerczyński to generalista 3D z 18-letnim doświadczeniem. Na rynku działała jako Luminance Studio. Przez lata pracował zarówno nad małymi, jak i światowymi projektami dla renomowanych firm i instytucji. Jest uznawany za eksperta w dziedzinie oświetlenia oraz wprowadzania nowoczesnych technologii do świadczonych usług.

EKIPA

Koncepcja i zdjęcia: Szymon Szcześniak
Generalista 3D: Tomasz Świerczyński
Produkcja: Dorota Sikorska/ Vizja Art, Sylwia Cieślak /ATM Grupa
Stylizacja: Anna Imiela-Szcześniak
Asystentki stylistki: Karolina Rodanowicz, Anna Moes
Makijaż: Julita Jaskółka
Fryzury: Piotr Wasiński/Van Dorsen Artists, Jaga Hupało (Kasia Figura)
Zdjęcia z planu: Tomek Kordek
Koncepcja i realizacja wideo: Joo Joostberens, Aia Ase / Aia Ase Pictures
Projekt graficzny: Maria Bożycka
Korekta: Ewa Mościcka

 

OSTATNIE WYDANIE KALENDARZA ATM GRUPY

Kalendarz ATM Grupy od samego początku był wydarzeniem wyłącznie artystycznym. Takie było założenie prezesa ATM Grupy, Andrzeja Muszyńskiego, który jest pomysłodawcą kalendarza. Co roku kilkaset sztuk kalendarza rozsyłane jest do twórców filmowych, gwiazd polskiego kina, dziennikarzy oraz współpracowników i kontrahentów ATM, a kilka egzemplarzy (z autografami gwiazd) – przekazywanych na aukcję WOŚP.

 Pierwszy kalendarz ATM Grupy ukazał się w 2017 roku. Autorem zdjęć był Grzegorz Gołębiowski, a tematem sesji – świat uczuć. Przed obiektywem fotografa stanęli wtedy aktorzy pracujący na planach seriali produkowanych przez ATM Grupę.

W kolejnych latach do współpracy zapraszani byli najlepsi polscy fotografowie: Tatiana Jachyra, Robert Wolański, duet Kulesza i Pik, Jacek Poremba, Aldona Karczmarczyk i Szymon Brodziak. A grono bohaterów kalendarza rozszerzało się z roku na rok, wykraczając daleko poza aktorów współpracujących z ATM. I choć nie sposób wymienić tu ich wszystkich, to wszystkim należą się wielkie podziękowania:

Dziękujemy wyjątkowym twórcom i bohaterom, którzy przyczynili się do powstania naszych kalendarzy! Dziękujemy Wam za każdy kadr, który stał się częścią naszej historii!

Decyzja o zaprzestaniu wydawania drukowanych kalendarzy to kolejny krok podjęty przez ATM Grupę w ramach strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR).

Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie!

Poleć znajomemu:

Najnowsze informacje

ATM GRUPA S.A. nie pobiera od uczestników opłat za udział w programach ani castingach.

W związku z docierającymi do nas wiadomościami o próbach podszywania się pod ATM Grupa S.A. informujemy, że ATM GRUPA S.A. nie pobiera od uczestników i potencjalnych uczestników ŻADNYCH opłat za udział w programach czy castingach do tych programów.

Apelujemy o ostrożność.

X