ATM grupa

MENU

Wynalazcy przyszłości

Reżyseria: 1. sezon: Dominika Roman, Alicja Chmielewska, Jacek Sut, Sławomir Sochacki; 2. sezon: Dominika Roman, Jacek Sut, Wojciech Pitala

Kierownictwo produkcji: 1. sezon: Paweł Kurzacz, Maciej Wójcicki; 2. sezon: Monika Gorczyńska, Maciej Wójcicki

Producent wykonawczy: Dorota Danielak, Krzysztof Jakubowski (ATM GRUPA S.A.)

Producent: Discovery Networks

Emisja: Canal+ Discovery. Premiera 2. serii 1 lutego 2017 (środa, 21.00)

Prowadzenie:  1. sezon: Ola Ziembińska-Buczyńska i Marek Kotelnicki; 2. sezon: Monika Aksamit-Koperska i Marek Kotelnicki

Gatunek: Program dokumentalny

Opis

„Wynalazcy przyszłości” to dokument będący fascynującą wyprawą w świat polskich naukowców, odkrywców i eksperymentatorów, którzy  tworząc wyjątkowe rzeczy wyprzedzają epokę.

To program o niezwykłych ludziach (często bardziej znanych za granicą), dla których nauka jest pasją, radością i wyzwaniem, a potrzeba ulepszania świata powoduje, że ich marzenia stają się rzeczywistością zmieniającą życie milionów ludzi.

Prowadzący są przewodnikami po naukowej mapie Polski. W każdym odcinku odwiedzają wybitnych naukowców z czołowych ośrodków w całym kraju. Poznają, odkrywają i testują wynalazki. Ich podróż to jednocześnie wyprawa w głąb wybitnych umysłów: razem z prowadzącymi przyglądamy się wynalazcom i ich pracy również od kuchni, a podglądając ich, towarzyszymy procesowi powstawania najciekawszych polskich odkryć. W 2. serii po raz kolejny zajrzymy na Uczelnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku, aby przekonać się, że wciąż przybywa tam nowych wynalazców, niezwykłych projektów, urządzeń, które mogą zmienić świat.

WYNALAZKI:

W 1. serii wynalazki, które oglądali i zwykle testowali prowadzący, brzmiały jak gadżety z filmów S/F: system aktywnego kamuflażu, Cyber oko  – rozwiązanie pozwalające osobom sparaliżowanym na porozumiewanie się z otoczeniem, dzięki któremu pacjent może formułować nawet całe zdania; Scubaphone – urządzenie umożliwiające swobodne rozmawianie pod wodą, które powstało w oparciu o sposób porozumiewania się fok; innowacyjna, elektroniczna kostka RPG, która już za chwilę zrewolucjonizuje rynek gier i jednocześnie jest pierwszym polskim produktem, który znalazł się w ofercie Apple`a – to tylko kilka z nich.

W odcinkach 2. serii programu poznamy twórcę niezwykłych urządzeń dedykowanych osobom niepełnosprawnym takich jak MATIA – sztuczne oko rozpoznające przedmioty czy emocje innych ludzi oraz mówiąca rękawica. Opowiemy o reaktorze fluidalnym – pierwszym na świecie urządzeniu pozwalającym oczyszczać glebę z pestycydów za pomocą ozonu. Pokażemy latający samochód, Photona – robota, który rozwija się razem z dzieckiem; Głuptaka – urządzenie do niszczenia podwodnych min; Snowcookie – elektroniczne ciasteczko, które poprawia umiejętności narciarzy; RopeRidera – robota, który swobodnie przemieszcza się po liniach wysokiego napięcia. Poznamy łowcę burz, twórców systemu przewidującego awarie wielkich zakładów przemysłowych; naukowców, którzy tworzą kamery i detektory podczerwieni pracujące w kosmosie. Posłuchamy o odkryciach z dziedziny medycyny, wynalazkach, które mogą wspomóc leczenie czy wykrywanie groźnych chorób. Dowiemy się, jak naukowcy starają się poprawić nasze bezpieczeństwo i w jaki sposób dbają o środowisko.

„Wynalazcy przyszłości“ to program o ludziach, dla których nauka jest wyzwaniem i pasją,  którzy już dziś tworzą przyszłość.

 

Producentem programu „Wynalazcy przyszłości” jest Discovery Networks, a producentem wykonawczym ATM GRUPA.

PROWADZĄCY:

Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (1. sezon)

Pracownik naukowy, naukowiec, badacz, mikrobiolog. Doktorat zrobiła z mikrobiologii, a dokładniej z biologii molekularnej bakterii nitryfikacyjnych i w tej dziedzinie pracuje ponad 10 lat. Jest bardzo wymagająca wobec siebie i innych. Przez rok prowadziła kawiarnię naukową „Politechnika na kanapie”, gdzie zapraszała pracowników naukowych i biznesmena, aby opowiadali o swojej pracy i o tym, jak ich nauka znajduje zastosowanie w przemyśle.

Prywatnie uwielbia czekoladę, maluje pastelami i mimo lęku wysokości ma zamiar skoczyć na bungee.

Marek Kotelnicki

Absolwent SGH na kierunkach międzynarodowe stosunki gospodarcze i zarządzanie. Pół roku spędził w Kioto na uniwersytecie Ryukoku. Obecnie współzałożyciel think tanku i platformy Interest, wspierającej kreatywne i przedsiębiorcze osoby w realizacji ich projektów biznesowych.

 

Monika Aksamit-Koperska (2. sezon)

Doktor nauk chemicznych, absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego,  specjalista w chemii konserwatorskiej – obszarze chemii poświęconym konserwacji i przechowywaniu szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, od najcenniejszych dzieł sztuki po zasoby biblioteczne.  Obecnie zajmuje się pracami nad zachowaniem eksponatów Zamku Królewskiego na Wawelu (jedwabne chorągwie XVI i arrasy). Pracuje w Centrum Badań Biologiczno-Chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Monika dała się zauważyć nie tylko w Polsce, gdzie zwyciężyła w pierwszym w naszym kraju konkursie FameLab w 2012 roku, ale również za granicą, zdobywając 2. miejsce i nagrodę publiczności na poziomie ogólnoświatowym FameLab International.

Pasją Moniki jest działalność popularyzująca naukę, nie dziwi więc fakt, iż gościnnie wykłada i współpracuje z  np. Akademią wynalazców im. Roberta Bosha, Kopalnią Soli Wieliczka, Elektrownią Wodną w Niedzicy, Kid’sLab – inspirujące lekcje naukowe, UniKids, Polską Akademią Dzieci, Niepołomickim Uniwersytetem Dziecięcym, Uniwersytetem Dzieci, Śląską Kawiarnią Naukową, Cafe Nauka UJ, TEDxKraków. Udział Moniki w projektach Zawód Naukowiec MNiSW, Science is the Girl’s Thing EU, European Researchers’ Night, Prague Science Festival, Festival Bez granic, Piknik Nauki Polskiego Radia czy Copernicus Festival dokumentują jej aktywność promującą naukę w społeczeństwie i chęć łamania stereotypu naukowca tylko siedzącego w laboratorium. Była jednym z czterech naukowców prezentujących dokonania polskiej nauki w programie „Potyczki Naukowców” na kanale Planete +.

Galeria zdjęć

Poleć znajomemu: